Koulutus ja Valmennus
Valmennus
Leirien ajankohdat ja tiedot
KEVÄT/KESÄ 2025
Satakunnan hiihdon kauden 2025 tapahtumia:
Ti 20.5. Klo 17 Noormarkku, yleisurheilukenttä: harjoitus ja laktaattimittaus
Su 25.5. Vaellus Noormarkussa
To 12.6. Kevätkokous
Lisätiedot ja ilmoittautumiset: Jonna Heikkilä, heikkilanjonna@gmail.com
Koulutus
Piiri kouluttaa tarpeen mukaan. Ota rohkeasti yhteyttä piirin puheenjohtajaan tai koulutusvastaavaan. Räätälöimme juuri sinulle sopivan koulutussisällön, jossa hyväksiluetaan aikaisempi koulutus ja kokemus.
Jussi Simulan webinaarin aineisto
Tässä linkki Jussi Simulan aineistoon Nuorten harjoittelu
Hiihdonohjaaja
Piiri yhdessä Tähtiseurojen kanssa tarjoaa aloitteleville ja kokeneemmille lasten liikunnan ohjaajille koulutuksia. Koulutuksissa käydään läpi ohjaamiseen liittyvät perusasiat ja käytännön esimerkkien kautta jokainen saa uusia ideoita omaan ohjaamiseen. Ota yhteyttä piirin puheenjohtajaan tai koulutusvastaavaan.
Tason 1 valmentajakoulutus
Tason 1 valmentajakoulutusta voidaan räätälöidä seuran tarpeiden mukaan minimissään 8 valmentajalle/ohjaajalle. Koulutuksiin otetaan maksimissaan 16 valmentajaa/ohjaajaa.
Tason 1 valmentajakoulutus koostuu lähiopetuksesta sekä ennakko- ja etätehtävistä. Sen kohderyhmänä ovat 9-15 -vuotiaiden hiihto- ja HS-koulujen valmentajat.
TÄMÄ TULOSSA ! Ilmoittautumislinkki ylempänä.
Tason 2 valmentajakoulutus
Hiihtoliiton valmentajakoulutuksista lisää Hiihtoliiton nettisivuilla.
Tason 3 valmentajakoulutus
Hiihtoliiton valmentajakoulutuksista lisää Hiihtoliiton nettisivuilla.